Çevre

Kaş, Antalya ilnin en batısında yer alan turistik ilçedir. Kaş’ın etrafında adı bilinen Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai  gibi antik kentler yanında ismi bilinmeyen birçok harabe yeri vardır. Bunlar irili ufaklı antik yerleşimlerdir.

Örneğin Tüse Köyü’nün yakınındaki alçak bir tepe üzerinde Tysse adında küçük bir yerleşme bulunur.

Kaş aynı zamanda dünyanın en büyülü yıldızlarına sahiptir. En güzel geceler en güzel gündüzler Kaş’ta yaşanır. Rüyalar gerçeğe dönüşür. Hayatı düşünmeden yaşamak isteyenler için idealdir. Yıllarca pek çok güzel olaya tanık olmuştur ancak 2010 yılı Haziran’ı kimse unutamaz. Gece olduğunda dolunay kendini gösterince etraf büyülenir, insanlar rüyalarda yaşar.

Kaş özellikle dalış turizmi bakımında ülkemizin önde gelen merkezlerinden biridir.

DALIŞ NOKTALARI

*akıntı burnu (neptünden bir sonraki burun)
*besmi (meis’e en yakın adacık) *çapabanko (yarımada otellerinin önü)
*fener (limanağzı da denir) (osmanlı batığı – reef)
*gürmenli (gürmenli duvar – gürmenli ada – gürmeli kayalıkları diye 3 ayrı noktası vardır)
*güvercin (batık – yeni saç batık- reef)
*heybeli (boomerang şeklini almış iki adadan oluşur heybeli iç ve dış olarak iki dalış bölgesi vardır.)
*hidayet
*neptün (üç kaya da denir)
*likya batığı (bir de likya duvarı varmış yakınlarında 30 da başlayıp 70lere inan ama efsane sanırım)
*kanyon (gemi batığının olduğu nokta, iki güzel duvarı var)
*flying fish (uçan balık) (uçak batığı burada yatar)
*13 reef
*kovanlı adası (kanyonun bir yanı)
*oasis (kanyonun ve kovanlı adasının iç tarafındaki reef)
*sarıot
*tünel (çobanburnu diye de geçer)
*küçük çakıl – büyül çakıl
*köfte adası (bucağın çıkışındaki ada)
*stone henge
*inceboğaz
*mağara 1 & 2 (havalı mağara ve fok mağarası olarak da geçer)

… ve henüz isimlendirilmemiş bir çok dalış noktasına sahiptir.

Lykia ruhunun bir yansımasıdır, komşusu karşısındaki Meis’tir.Lykialılar, Antiphellos olarak adlandırmış bugünkü Kaş topraklarını ve günümüze kadar özgünlüğünü korumayı başarabilen anıtlar bırakmış. Kendilerine özgü mezar ve lahitlerinin en öenmlisi ve ünlüsü  Kaş’ın ortasından geçen, sağlı sollu eski konaklarla bezeli, taş zeminli Uzun Çarşı’nın sonunda yer alır.Üzerinde sekiz satırlık Lykia dilinde yazılar mevcuttur kimse bilmez ne yazdığını ama “Kral Lahdi” der bu anıtsal esere.

Meis Adası’na en yakın noktayı oluşturan Kaş’ta tarihi eserleri ve doğa güzellikleriyle önemli turizm potansiyeli vardır. Bir dil gibi denize uzanan Çukurbağ Yarımadası üzerinde yakın zamanda yapılan oteller bulunur. Kaş’ın içinde Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı’nda denize girmek mümkündür. Ayrıca kayıkla Limanağzı plajı’na gidilebilir.

Kaş’ın etrafında yer alan 6 adet mağaradan Kaş’a 18 km. uzaklıktaki Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Mağarası en ünlü olanlardır.

Kaş’ta artan turizm faaliyetleriyle birlikte, trekking, dağcılık, rafting gibi doğa sporları da gelişmektedir. Gömbe’deki Yeşilgöl ve Uçarsu Şelalesi turist çeken doğa alanlarındandır. Akdağ’ın dibinde bulunan Gömbe, Kaş’tan 70 km uzaklıktadır. Akdağ ise Batı Toroslar’da Kızlar Sivrisi’nden sonra en yüksek zirvesidir.[kaynak belirtilmeli]

Gömbe’de Komba antik kenti ve buradan 13 km. uzaklıkta Nisa antik kenti vardır. Ayrıca Kaş içinde Kandyba antik kenti vardır. Kaş’a 12 km uzaklıkta Phellos antik kenti bulunur.

Turistik açıdan önemli olan Kekova’daki batık şehre Kaş’tan tekne ile gidildiği gibi karadan Üçağız’a gidilip kayıkla da gezilebilir. .

İlçede dalış ve yamaç paraşütü başta gelen sporlar arasındadır. Türkiye’nin en iyi dalış bölgesi olarak kabul edilir.